HR zakoni o web stranicama
Ove savjete shvatite ozbiljno, kazne su i do 50.000 kn (+za odgovorne osobe do 7000 kn), a za sadržaj sajta isključivo odgovara naručitelj
Što mora obavezno pisati na web stranicama tvrtke?
Koji zakoni to propisuju?
Što sa obrtima?
Kakva je sudska praksa po tom pitanju?
Nemam ni poduzeće ni obrt..
Što ne smiju sadržavati web stranice?
Zabranjena je svaka politička, vjerska, nacionalna, etnička i slična netolerancija (kao i skupljanje takvih privatnih podataka), ali i podaci o seksualnom životu, sindikalnom članstvu, te (ne)kažnjavanju, odnosno sudskim postupcima.
Dakle, ako Vam trebaju podaci klijenata, pripazite da su relevantni za Vaše poslovanje i da se ne kose s privatnošću anketiranih. Jasno Vam je da su to podaci isključivo za Vašu uporabu tj. da ih ne smijete prodavati/poklanjati drugima.
Spam - što je to?
Kompjutorski virusi su zasebna kategorija, iako se i oni većinom svrstavaju u spam (nikada, ali baš NIKADA, ne otvarajte attachmente od nepoznatih pošiljatelja!).
Spama ima i u "offline svijetu": svaki prospekt ubačen u Vaš poštanski sandućić, svaki neočekivani telefaks, sms, mms, letak pod brisačima automobila, automatske telefonske sekretarice za istraživanje tržišta... No, zadržimo se na internetu - što pokriva zakon.
"Zakon o spamu" je u Hrvatskoj među rigoroznijim u svijetu: za detalje pročitajte članak 107 Zakona o elektroničkim komunikacijama (2008). Ukratko: za svaki newsletter koji šaljete morate imati odobrenje primatelja. Stavak br. 2 kaže: Primjena tehničkih sustava za pribavljanje privole iz stavka 1. ovoga članka smatra se izravnom promidžbom i prodajom te nije dopuštena.
Dakle, vlastita baza kupaca je jedino legalno rješenje: srećom, i marketinški učinak je upravo tu najveći.